لوگو، هویت و پوشش جدیدِ کانتاس qantas

لوگو، هویت و پوشش جدیدِ کانتاس qantas

خط بیاید میبری، شیر بیاید میبازی

کانتاس که در سال 1920 تاسیس شد (نام آن در ابتدا کوئینزلند و خدمات هوایی منطقه شمالی بود) پرچمدار استرالیا و بزرگترین شرکت هواپیمایی داخلی و بین المللی این کشور است.

با بیش از 30000 کارمند و ناوگانی با حدود 120 هواپیما، کانتاس به بیش از 80 مقصد پرواز میکند. همزمان با ورود یک فروند بوئینگ 787 دریم لاینِر به ناوگان خود، کانتاس با همکاری آژانس طراحی گروه هیوستون لوگویی جدید تحت نظارت طراح مشاور، مارک نیوسان، معرفی کرد.

از زمان طراحی تصویر سیاه و سفید روی دم هواپیماهای کانتاس در سال 1944، این پنجمین باری است که شاهد تغییر در این لوگو هستیم. آخرین به روز رسانی در سال 2007 و مصادف با معرفی ایرباس A380 انجام شد.

اعلامیه مطبوعاتی کانتاس

«عصر جدید، روح یکسان»

مارک نیوسان، شخصی که در طراحی سالن استراحت، کابین A380 و اسکای بِد، کانتاس را یاری میکند میگوید:

«کار بر روی دم هواپیما همانند کار بر روی یک بوم نقاشی خارق العاده و لوگوی کانتاس از برجسته ترین لوگوهای جهان است. هدف از این طراحی مجدد حفظ ماهیت اصلی کانگوروی پرنده و همچنین به جلو بردن این برَند می باشد.»

«این برَند جدید ساده تر است و سایه پشت کانگورو، حس بهتری از جنبش و عمق را تداعی می کند.»

بطور خلاصه: کانگوروی قبلی در حالی که شکل اغراقآمیز پیشینیانش را حفظ کرد، خواناتر، عریضتر و دارای منحنیهای مشخصتری شد، اما نشانکلمه با یک زاویه کج به سختی تلاش میکند تا ایرودینامیک به نظر برسد.

کانگورو شکل کلی خود را حفظ میکند و همان جنبش را می توان در آن دید، اما با حذف کردن دستها و شکل سر به میزان زیادی انتزاعی میشود. دلیل اصلی این که متوجه می شویم با یک کانگورو سر و کار داریم این است که میدانیم که لوگوی کانتاس تا کنون کانگورو بوده، اما در این که آیا هنوز هم شبیه کانگورو است یا نه شک داریم. انتظار نداریم که تمثالی دقیق باشد – برای دیدن یک کانگوروی زنده میتوان به باغ وحش رفت – اما اگر هنوز هم میخواهند به من بقبولانند که این یک کانگورو است، من به این راحتی ها قبول نمی کنم. این لوگو جایی میان میراث گذشتگانش و نشانگر سفر-هوایی-در-آینده بودن گیر افتاده ... تقریبا مانند برند منحنی شکل و انتزاعی ویرجین گلکتیک. خیلی دوست داشتم بگویم عاشق منحنی ها و سایه زنیهایش هستم، زیرا مشخص است که زحمت زیادی برای آن کشیده شده، اما همچنان نمیتوانم این همه تلاش را درک کنم.

کانگورو در این رندرینگها به میزان بیشتری سایه دارد، که مطمئنا جذاب است و نوعی حس لوکس بودن را تداعی میکند.

فرصتی کلیدی که در اختیار داشتیم این بود که ظاهری مدرن به کانگورو بدهیم و شکل آن را ساده و موثرتر کنیم. این لوگو فراتر از لفظ کانگورو رفت و به سمبلی منحصر به فرد از یک برند تبدیل شد. ما مدت زمان زیادی را صرف طراحی لوگوی کانتاس کردیم و تمرکز خود را بر روی سادهتر کردن آن گذاشتیم، به گونهای که انگار هوا از بالای آن عبور میکند.

نشان کلمه را واقعا دوست دارم، با آن ساختار عریض و غیر ایتالیکش. میتوانستند در حرفQ از کمی «اینک ترپینگ» استفاده کنند اما واقعا این رویکرد غیرمتعارفشان را دوست دارم. دیروز در پروژه FLOR ذکر کردم که چقدر کشیدن حرف S دشوار است اما این یکی بسیار خوب از آب درآمده. بخش میانی در مرکز بسیار صاف، اما یک منحنی عریض در آن نهفته است. من از جمله «هوا از بالا عبور میکند» که در صفحه پروژه آورده شده چیزی سر در نمی آورم پس میگویم «باحال به نظر میرسه».

به طور کلی نسخه نهایی لوگو مانند شعله ای است که آهسته و به سمت جایی که تمام دم هواپیما را در بر میگیرد و نشانکلمه بدنه هواپیما را تشکیل میدهد میسوزد. میفهمم. خوب است. در این مورد نشانکلمه عریض به خوبی با تصویر هماهنگ شده تا توهم هواپیما را ایجاد کند. Ciutadella نوشته شده (که در تمامی بخشها استفاده میشود)، بسیار منفصل به نظر میرسد.

پوشش تغییر چندانی نکرد. آنان فقط کانگور و نشانکلمه قبلی را با نمونههای جدید جایگزین کردند. یک منحنی فلزی را پس از بخش قرمز دم هواپیما اضافه کردند که ظاهرا حس اضافی بودن را الغا میکند و فقط جزئی زائد به حساب می آید.

همانطور که قبلا گفته شد، هویت در تمام تایپوگرافی به علت استفاده از فونت Ciutadella از بین میرود. این را قبول دارم که یک تایپ فیسِ مناسب است اما چیزی در مورد آن وجود دارد که انگار نمی گذارد در میان برندهای دیگر حرفی برای گفتن داشته باشد. قصد این را ندارم که بی مورد یا برای لذت انتقاد کنم (در واقع برای لذت انتقاد میکنم اما نه به قصد بدی) و تمام پروژه را زیر سوال ببرم، اما انگار چیزی در آن بیقاعده است یا شاید هم به خاطر ظاهر بسیار عمودی و مسطح بودن کاراکترها از درون باشد. شاید هم تنها یک نگرانی شخصی باشد، در واقع هیچ چیز ناخوشایندی در مورد تایپ فیس وجود ندارد.

پوسترهای بالا – در این جا شاید کمی بدجنسی کنم – کاملا تصادفی هستند (آن لکه دیگر آنجا چه کار میکند؟) اما حدس میزنم که آن ها در تلاشند تا حس سیال و شیک بودن هویت جدید را در آن الغا کنند. به طور کلی، یک حس قویِ «نو بودن» دارد، در حالی که بر عناصر کلیدی کانتاس پایبند میماند، پس علی رغم هر گونه سوءتفاهمی، چیزی که رو به رویمان است یک طراحیِ مجددِ موفقیت آمیز است

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

پیج لوگو را در اینستاگرام دنبال کنید: @logo.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.